מהי יוגה רגישה לטראומה?

זו שאלה מצויינת; שואלים את זה הרבה

גלגלו מטה על מנת לקרוא את התשובות לשאלות נפוצות.
הורידו פה עותק חינם של מדריך מידע למטופלים

מה זה יוגה רגישה לטראומה?

יוגה רגישה לטראומה (ספציפית Trauma Center, Trauma Sensitive Yoga)

היא סוג של טיפול סומטי (גישה הוליסטית של גוף-נפש). נעשה שימוש בתנוחות יוגה ספציפיות בכדי לעזור למתמודדי טראומה מורכבת להתחבר, להתנסות ולהקים בעלות על גופם בבטחה.

 

מבוסס על מודל חזק של תיאוריה מדעית, יוגה רגישה לטראומה פותחה ונחקרה על ידי כמה מאנשי המקצוע המובילים בעולם בתחום הטיפול בטראומה בשיתו״פ עם מורים ליוגה, ובעיקר - מתמודדי טראומה מורכבת .

 

בשנת 2017 הוכרה רשמית יוגה רגישה לטראומה (TCTSY) כתרגול מבוסס ראיות.

למה זה חשוב?

ההכרה בגופכם יכולה להרגיש ממש מפחידה ומבלבלת אם חוויתם התעללות, טיפול פוגעני או אלימות בין אישית מכל סוג שהוא. למעשה, זוהי תגובה שכיחה ונורמלית לכך שאינכם רוצים להרגיש את גופכם ולהימנע באופן פעיל מלעשות זאת.

זה הגיוני לחלוטין. אחרי הכל, גופנו הוא השטח עליו כל החוויות נקלטות, נטמעות ומתרחשות.

עם זאת מוצגת דילמה, כאשר במהלך הריפוי וההחלמה, אתם רוצים להתחבר לגופכם, אך נדרשת מסגרת מקלה ומודעת טראומה לשם כך.

 

יוגה רגישה לטראומה יכולה לתמוך בתהליך הזה.

 

היא מציעה הזדמנות בטוחה מבחינה פסיכולוגית להתקשר עם גופכם ולהרגיש בנוח, בתוך מערכת יחסים טיפולית ומודעת טראומה וסביבה פיזית מקצועית.

למה לצפות?

בכל תרגול נתון אתם בשליטה מוחלטת ושלמה על גופכם בכל עת. 

אתם מוזמנים לבחור כיצד ברצונכם לקיים אינטראקציה בהקשר לתנוחות היוגה.

 

כמנחה, אני מתאמנת יחד איתך. אפשר ואזמין אתכם לשים לב לתחושות גופניות שונות הקשורות לתנוחות שאנו מתרגלים יחד. אתם מועצמים על-ידי החופש לבחור, להתאים או לקיים אינטראקציה עם כל תנוחה על סמך מה שאתם מרגישים בגופכם, ללא שיקול דעת או השפעה בנוגע לאופן בו "צריך" להיראות על פי טכניקת יוגה, דוגמות או פילוסופיה. 

אין צורך בחווית יוגה קודמת; יוגה רגישה לטראומה נגישה לכל סוגי הגוף, הגילאים והרקעים.

 

המרחב הפיזי שלנו נקי ככל האפשר מכל טריגרים גלויים או חושיים אחרים העלולים להפריע. כמנחה, ההכשרה וההבנה שלי כיצד הטראומה המורכבת משפיעה על מערכת היחסים של האדם עם גופו היא רחבה. אני מבטיחה מרחב בטוח ומכבד שיהיה בדיוק כמו שאתם צריכים יהיה בכל רגע.

Watch this video featuring Jenn Turner, LMHC and co-Director of the Center for Trauma and Embodiment to hear more about TCTSY.

© 2020 Rachel Oren - Trauma Sensitive Yoga.