אודות

Trauma Center, Trauma Sensitive Yoga (TCTSY)

יוגה רגישה לטראומה בשיטת TCTSY הינה שיטה ייחודית לתרגול והנחיית יוגה המיועדת לסייע, לתמוך ולהוות טיפול משלים לנפגעי טראומה פסיכולוגית/נפשית. זו השיטה היחידה בעולם נכון להיום שזכתה להכרה מחקרית כמסייעת להתמודדות והחלמה מטראומה. TCTSY נוצרה כדי לתת לנפגעי טראומה מורכבת (complex trauma) הזדמנות להתחבר ולרכוש אמון מחדש בגופם. מחקרים קליניים שנעשו אודות השיטה הראו ש-TCTSY גרמה לירידה משמעותית באינטנסיביות, בתדירות ובהשפעה של הסובלים מתסמינים הקשורים ל-PTSD ו-Complex Trauma.

איך זה שונה משיטות יוגה אחרות?

יוגה היא תרגול גוף-נפש שמקורו בהודו. יוגה מבוססת על טקסטים ופילוסופיה עתיקים שמתוכם ועל בסיסם נוצרו כל שיטות היוגה שמתרגלות ונלמדות ברחבי העולם כיום. כל שיטה מייצגת פרשנות שונה של הפילוסופיה ודגשי התרגול והלמידה. כמה דוגמאות של שיטות שונות הן אשטנגה, ויניאסה, איינגר, האתה ועוד.


TCTSY משלבת תנוחות, תנועות שמתרגלים בכל השיטות האלו. עם זאת, ההדרכה והמסירה של השיעורים מבוססות על עקרונות וממצאים מחקריים מתחומי תיאוריית הטראומה (Trauma Theory), תיאוריית ההיקשרות (Attachment Theory), והניסיון הטיפולי של מפתחי השיטה. אלה מחליפים חלק מעקרונות התרגול והדינמיקה שמתקיימת בשיעורי יוגה לקהל הרחב. היסודות התיאורטיים, בשילוב הניסיון הטיפולי, וההיכרות עם היוגה לגווניה עומדים בבסיסה של המתודולוגיה היישומית של TCTSY - תרגול יוגה שמטרתו ליצור חוויה מעצימה לנפגעי טראומה, תוך סיוע ביצירה מחדש של מערכת יחסים ודימוי עצמי חיוביים של המתרגל/ת ביחס לגופם.

איך זה עובד?

שיטת TCTSY מקדמת את תחושת השייכות והבעלות על הגוף, תוך העצמת המטופל המהווה סוכן עצמאי ומבחירה של התהליך המתקיים באינטראקציה בטוחה עם המנחה. מתודולוגיית ההנחייה של TCTSY מבוססת על חמישה עקרונות מרכזיים: שפה מזמינה ומאפשרת, בחירה וקבלה החלטות, התבוננות פנימית (interoception), חוויה פיזית (תרגול) משותפת, ואי-כפייה. כל אחד מהם מעקרונות אלו נראה ומורגש בכל מפגש.

עבור מי זה עוזר?

שיטת TCTSY מיועדת במיוחד (אבל לא רק) עבור אנשים ששרדו מצבים של טראומה מורכבת שהיא חווית טראומה ממושכת או חוזרת המתרחשת בין אנשים (התעללות ותקיפה, הזנחה, נטישה ועוד). במקרים רבים, חוויות אלה גורמות לנפגעים למגוון בעיות ותסביכים הסובבים את דימוי הגוף והדימוי העצמי שלהם כגון הרגשה של ניכור או ניתוק מהגוף, אי שקט פנימי מתמשך, חרדה חברתית, כאב כרוני, בושה או סלידה מהגוף ותפקודיו. בנוסף, סובלים רבים מתסמינים מגוונים של PTSD (הפרעת דחק).  

TCTSY נועדה לסייע בטיפול בבעיות אלה תוך שימוש בתרגול יוגה בסביבה בטוחה, בה כל משתתף נמצא בשליטה מוחלטת על גופו, ומתרגל בהתאם לרמת הנוחות האישית שלו. בכך מתאפשר למתרגלים לעסוק בגילוי מחדש וחיבור מחדש עם גופם בקצב המתאים להם, ובסביבה המכירה ומכבדת את הרגישויות או המגבלות הפיזיות והנפשיות שלהם.